Nám. Sv. Františka 14, Bratislava Pondelok - Piatok |
||
![]() |
7:00 - 19:00 hod. | |
![]() |
Tel.: | +421/2/64 77 88 88 |
+421/2/65 44 02 70 | ||
+421/904 377 508 | ||
Spolupráca so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union. Sme partnermi programu Benefit Plus. |
Pevné zuby v každom veku
Čo je zubný implantát?
Slovo „implantát“ pochádza z latinského jazyka a označuje umelý predmet, ktorý je vložený do živého organizmu. Zubný implantát (vyrobený z titánu), je umelý zubný koreň zavedený do kosti čeľuste alebo sánky. V procese hojenia prirastá kosť k implantátu, ktorý je potom v kosti pevne zakotvený.
Implantovanie ponúka zubnej medicíne široké možnosti:
Spôsoby použitia implantátov:
Strata jedného alebo viacerých zubov nie je len estetický problém, ale ide aj o obmedzenie dôležitých funkcií a to predovšetkým hryzenia a žuvania. Obmedzením týchto funkcií, dochádza k narušeniu fungovania tráviacej sústavy, ktorá ťažko spracováva nedostatočne rozomletú potravu. Okrem toho, je treba si uvedomiť, že zuby ovplyvňujú výslovnosť a samozrejme aj výraz tváre a estetiku.
Príčiny straty zubov môžu byť rôzne: zlá zubná starostlivosť, úraz, ochorenie, príp. užívanie liekov. Zubný implantát v spolupráci s protetickým ošetrením (korunka, mostík, protéza), predstavuje trvalé riešenie,ako nahradiť chýbajúci zub.
Zubné implantáty predstavujú jednoduché riešenie a sú prínosom pre mnohých, ktorí stratili zuby z rôznych dôvodov.
Zubný implantát prispieva k zlepšeniu kvality života
Ako prebieha ošetrenie - zavedenie zubného implantátu?
Pred vlastným zavedením implantátu je nutné lekárske vyšetrenie. Po celkovom zhodnotení chrupu a kvality kostného podkladu je pacient oboznámený s možnosťami a plánom liečby.
Základným predpokladom zavedenia implantátu je dostatok kosti. V prípade, ak kosť nie je dostatočne široká pristúpime k augmentácii. Pomocou augmentácii dosiahneme rozšírenie čelustnej kosti, do ktorej zavádzame zubný implantát.
V prípade zavedenia zubného implantátu do čeluste sa jedná o zákrok, ktorý zvyčajne netrvá dlhšie, ako bežný zákrok v zubnej ambulancii.
Zavedenie zubného implantátu do čeluste sa vykonáva v lokálnej anestézii, takže bolesť a ani ostré podnety pacient nevníma a ihneď po zavedení implantátu odchádza pacient domov. Je vhodné prikladať si ľadové obklady a väčšina pacientov nepotrebuje ani tabletky proti bolesti v priebehu hojenia rany.
Následne po týždni sa vyberú štichy. Hojenie okolitého tkaniva je individuálne. V dolnej čelusti prebieha hojenie po zavedení implantátov najviac 3 mesiace, v hornej čelusti 6 mesiacov. Následne, po vhojení implantátu sa upevní na implantát nadstavbová časť a korunka.
Tento zákrok sa bežne vykonáva v lokálnej anestéze ale je možné, v prípade potreby uskutočniť zavedenie implantátu aj v celkovej anestéze.
Zubné implantáty v zubnej ambulancii
DENTAL CARE Dr. Rosa
Kto Vám vykonáva zákrok zavedenia zubného implantátu v našej zubnej ambulancii?
Dr. med. dent. Robert Rosa – zubný lekár, so špecializáciou na stomatologickú chirurgiu, implantológiu a protetiku, s dlhoročnými skúsenosťami a praxou v týchto oblastiach, ktoré získal počas štúdia stomatológie na univerzite v Marburgu, Nemecku, následne praxou v zubných ambulanciách v Nemecku a Rakúsku, kde aj dodnes vykonáva činnosť zubného lekára a implantológa.
Dr. med. dent. Robert Rosa je členom nemeckého centra pre implantológiu Deutsches Zentrum für orale Implantologie - DZOI a úspešným absolventom „Curriculum Implantologie“.
Metódy implantácie používané v zubnej ambulancii DENTAL CARE Dr. Rosa
Klasická metóda zavedenia implantátu - implantát sa nasadí do zahojenej kosti a následne sa počká na vhojenie implantátu cca 3 - 6 mesiacov. Po vhojení implantátu sa nasadí suprakonštrukcia a zubná náhrada napr. korunka. Táto metóda je najčastejšie používanou implantačnou metódou na svete.
Sofortimplantation - implantát sa zavedie ihneď po vytiahnutí zuba, počas jedného ošetrenia. V prípade použitia tejto metódy zavedenia implantátu nesmú byť žiadne zápaly v čelusti. Zároveň podmienky zachovania kosti sú omnoho lepšie. Pri tejto metóde sa skracuje celkový čas ošetrenia a používa sa čoraz častejšie pri zavádzaní implantátov.
Výhody metódy Sofortimplantation:
Sofortbelastung
V niektorých prípadoch je možné bezprostredne po zavedení implantátu (24 - 36 hodín po operácii) nasadiť na implantát dočasnú živicovú korunku alebo aj trvalú zubnú náhradu, ktorá je vyhotovená tak, aby nevyvíjala veľký tlak na implantát. Táto metóda ošetrenia sa nazýva Sofortbelastung a je vhodná viac pre väčšie zubné náhrady ako napr. mostíky. V niektorých prípadoch sa používa aj pre jednotlivé zubné implantáty, na ktoré sa osadia jednotlivé korunky. Pacient má okamžite zuby a nemusí čakať počas doby vhojenia implantátu s prázdnymi ústami, až kým mu nie je nasadená definitívna korunka.
Výhody metódy Sofortbelastung:
O výbere metódy implantácie rozhodne implantológ spolu s pacientom, na základe jeho individuálneho prípadu.
Starostlivosť o zubné implantáty
Zubné implantáty ponúkajú všetky technické predpoklady pre trvalú zubnú náhradu. Ako dlho Vám vydržia, závisí v podstate hlavne na nás. Vďaka dôslednej hygiene predchádzate zápalom, ktoré môžu implantáty ohrozovať.
Starostlivosť o implantáty musí byť kvalitná, ako o prirodzené zuby, to že ide o zubné náhrady, neznamená, že nie je nutná starostlivosť. Je dôležité denne dodržiavať správnu ústnu hygienu a dbať na odstránenie zubných povlakov. Aby sme zabezpečili, čo najdlhšiu životnosť implantátov, odporúčame aspoň dvakrát do roka pravidelnú kontrolu u zubného lekára spojenú s výkonom profesionálnej dentálnej hygieny.
Dobrá ústna hygiena udržuje zdravé nielen prirodzené zuby, ale zaisťuje aj dlhodobú funkciu Vašich implantátov.
Rizikové faktory
Aj napriek dodržaniu pravidiel na zavedenie implantátu existuje všeobecné, odborne uznávané riziko neprihojenia a vylúčenia už vhojeného implantátu. Riziko neprihojenia môže súvisieť s celkovým zdravotným stavom, stavom imunitného systému a genetickými dispozíciami konkrétneho pacienta. Na neprihojenie má zásadný vplyv nedodržanie pravidiel stanovených lekárom, fajčenie a nedostatočná ústna hygiena.
Tipy pre dlhodobú životnosť implantátov
Najčastejšie otázky pacientov ohľadne implantátov:
Je zavedenie zubného implantátu bolestivé?
Implantácia prebieha v lokálnej alebo celkovej anestézii a nie je bolestivá. Ani po odznení anestézie nevznikajú žiadne veľké komplikácie. Výhodou tohto zákroku je, že nevzniká zápal, zákrok je rýchly a nie je traumatický.
Kedy je možné po vytrhnutí zubu zaviesť implantát?
Vo väčšine prípadov je najvhodnejšia doba cca 3-4 mesiace po vytrhnutí zuba. Pri dobrej situácii je možné implantát zaviesť ihneď po extrakcii zuba, počas jeden návštevy u zubného lekára.
Je možné implantovať zubný implantát pacientovi aj v jeho vyššom veku?
Žiadne vekové obmedzenie neexistuje pre implantáciu zubného implantátu.
Ako sa stravujeme s implantátmi?
Pri zubných implantátoch nie sú žiadne obmedzenia v stravovaní. Keďže implantáty pevne a bezpečne sedia, je možné pomocou zubných implantátov jesť a pohrýzť všetko, vrátane tvrdšej stravy – chutné jablká, oriešky, žuť mäso alebo odkusnúť kôrku chleba. Lepšie pohryzená potrava sa lepšie strávi a to napomáha zlepšeniu tráviaceho systému.
Je možné implantovať zubný implantát pacientovi v prípade ochorenia typu cukrovka alebo osteoporóza?
Cukrovka nie je problém pre implantovanie zubných implantátov, avšak pacient musí mať cukrovku pod kontrolou. Rovnako, ako osteoporóza už nie je kontraindikáciou pre implantáty.
Aká je biologická znášanlivosť implantátov pre organizmus?
Titán, z ktorého sú implantáty vyrobené, patrí k materiálom najlepšie prijímaným ľudským telom a preto sa používa v celej medicíne, nielen v stomatológii.
Ako dlho vydrží implantát?
Zubné implantáty môžu vydržať aj počas celého života. Výsledky vedeckých štúdií dokazujú, že aj po desiatich rokoch sú implantáty plne funkčné na 90%. Avšak k dlhej životnosti prispieva okrem kvalitne vykonanej implantácie správna dentálna hygiena, dodržiavanie pravidelných kontrol implantátov a zubných náhrad u zubného lekára a dvakrát ročne návšteva dentálnej hygieny v zubnej ambulancii.
Pri dodržaní všetkých pokynov implantológa, pravidelných kontrol implantátov u implantológa a dvakrát ročne absolvovaní dentálnej hygieny v zubnej ambulancii, poskytujeme na implantáty garanciu 3 roky.
.