SK DE ENG
Zdravé a pekné zuby pre všetkých

Ordinačné hodiny

  Nám. Sv. Františka 14, Bratislava
Pondelok - Piatok
hodiny 7:00 - 19:00 hod.
telefon Tel.: +421/2/64 77 88 88
    +421/2/65 44 02 70
    +421/904 377 508

Spolupráca so zdravotnými poisťovňami Dôvera a Union.

Sme partnermi programu Benefit Plus.

Zaujímavé články

Môže ma zabiť môj vlastný zub?

Môže ma zabiť môj vlastný zub?

Staráme sa o seba mnohokrát dôkladnejšie ako egiptskí faraoni. Natierame sa krémikmi bez parabénov, sulfátov, hormónov, či kolagénov na „čisto bio“ prírodnej báze. Snažíme sa nakupovať potenciálne čerstvé potraviny, zdravo sa stravovať, poniektorí prešli na tepelne neupravené „raw food“. Športujeme, socializujeme sa a snažíme sa absolvovať preventívne prehliadky aspoň raz do roka. Skrátka sa snažíme, nech je všetko správne, a ako má byť. Je to však skutočne dosť? Pri úsilí, ktoré dennodenne vynakladáme na prežitie, by bolo neskutočne tragické zistenie, že dôvodom nášho úmrtia by bol obyčajný pokazený zub.

Práve Slováci patrili v minulosti k národom, s najviac pokazeným chrupom v únii. Až 35% detí vo vekovej kategórii od 0 do 14 rokov nenavštívilo zubného lekára nikdy vo svojom živote. Mnoho ľudí dbá veľký dôraz na akúkoľvek bolesť svojho tela, a urýchlene sa snažií vygoogliť si všetky symptómy a možné potenciálne choroby. Pri bolesti zubu však nastáva iný scenár. Nie raz sme ochotní s bolesťou sa nezaoberať aj rok, a to až do doby, kým to neprerastie do niečoho skutočne vážnejšieho.

 

Celkové zdravie ide ruka v ruke so zdravou ústnou dutinou

Častokrát si neuvedomujeme, že zubný kaz je v skutočnosti zápalové ochorenie a negatívne vplýva na celkový zdravotný stav. Pokazený chrub máva dokonca fatálnejšie následky ako fajčenie, či obezita. Ak máme akékoľvek problémy v oblasti dentálnej hygieny, je potrebné čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc, keďže problémy s chrupom môžu nielenže signalizovať vážnejšie ochorenie, ale môžu byť aj samotným spúšťačom choroby. Len málokto vie že, práve nesprávna ústna hygiena môže viesť k zdravotným problémom ako:

·       mozgová mŕtvica (pokazený chrub zvyšuje riziko mŕtvice až trojnásobne),

·       infarkt,

·       choroby srdca,

·       cukrovka,

·       pľúcne a reumatické choroby,

·       vo fatálnych prípadoch môže spôsobiť až smrť.

Možno sa pýtate, ako je možné, že obyčajná ústna infekcia spôsobí takéto závažné problémy? Je to celkom jednoduché. Problémy môžu spôsobiť zápaly v ústach a krvnou cestou sa dostať do celého tela. Baktérie môžu krvou poputovať k srdcu a spôsobiť tak zápal srdcového svalu alebo zrazeninu, ktorá upchá cievy a spôsobí infarkt alebo mozgovú mŕtvicu.

 

Aká je  teda správna zubná starostlivosť?

Je to jednoduchšie, ako by sa mohlo zdať. Najdôležitejšie je:

·       prevencia, ktorá je alfou a omegou – (minimálne 2x do roka návšteva zubného lekára),

·       čistenie zubov 2x denne,

·       používať zubnú niť a medzizubné kefky minimálne 1x denne,

·       nie je dôležitá dĺžka čistenia zubov, ale spôsob čistenia,

·       vyžadovať röntgenové zubné vyšetrenie.

 

Práve zuby patria kajčastejšiím príčinách ochorení, ktoré postihujú ľudí. V zuboch sa nachádza 90% celkového množstva vápnika v tele, no napriek tomu, ako jediná časť organizmu nemajú schopnosť regenerácie a nie je možné ich prinútiť, aby sa zahojili.

https://www.youtube.com/watch?t=42&v=2xs7oJdnLXM

Pridávame aj video pre názorne správne čistenie chrupu.

Späť